Ebru Eren Danışmanlık

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal Kimlik Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik olarak nitelendirilen kavram aslında adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi bir firmanın,   hem şirket içinde hem de şirket dışında duruşunu, davranışını ve imajını temsil eder.

Kurumsal kimlik firmanın iç ve dış dünyadan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını yok eder. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını,  firmaların saygınlığının artmasını sağlar. 

Etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulmuş bu kimlikler firmalar tarafından da önemsendiğinde, müşterilerin gözünde firmalara olan güveni artırarak, firmaların akıllarda daha çok yer etmesine olanak sağlar.

Kurumsal Kimlik Neleri Kapsar?

Kurumsal kimliğin birçok öğesi vardır, firmanın ürettiği ürünler ve bu ürünlerin ambalajları, bina ofis ya da şantiye alanları gibi firmaların içinde yer aldıkları çevre, firmalara ait tabelalar ve diğer çeşitli yönlendirme araçları, firmalar tarafından düzenlenen sergiler, fuarlar, firmaların kurum içinde ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, firma elemanlarına ait kartvizitler.

Ayrıca firmaların web siteleri ya da farklı dijital tanıtım yöntemleri de kurumsal kimlik çalışmalarının içinde yer alır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarını beş temel aşama olarak inceleyebiliriz. Bunlardan ilki, tasarım süreci başlamadan önce, yapılacak olan tüm işlerin belirlenmesi ve onaylanması aşamasıdır. Firmalar öncelikli olarak ne istediklerine karar vermelidirler ki tasarım sırasında da uzmanların işini kolaylaştırsınlar.

Kurumsal kimlik, bir firmanın her alanda kendini temsil etmesi anlamına gelir. Bir nevi kurumun imzasıdır.

İyi tasarlanmış kurumsal kimlikler, insanların akıllarında yer edecek, bu da firmalara prestij kazandıracaktır.


Ebru Eren Danışmanlık